Nudge zit-sta bureau

Zit-sta bureau op stahoogte doet meer staan

Door alle zit-sta bureaus standaard op stahoogte te zetten bij het begin van de werkdag, zullen medewerkers vaker staand gaan werken. Gecombineerd met een uitleg waarom dit zinvol is en een coachingsessie waarin doelen worden afgesproken, kan dit een boost geven aan het gebruik van een zit-sta bureau. Het effect vermindert wel met de tijd.

Zit-sta bureau op stahoogte

Zit-sta bureaus worden vaak niet gebruikt. Zo ook voor de 149 medewerkers van een Belgisch overheidsbedrijf. Ze werken flex in een landschapskantoor met overal zit-sta bureaus. In een eerste stap ging de onderzoeker elke avond om 21u de zit-sta bureaus allemaal op stahoogte instellen. Daardoor werden de zit-sta tafels reeds bijna dubbel zoveel gebruikt.

Elk half uur maakt men een foto van het landschapskantoor en telt men hoeveel % van de medewerkers rechtstaan aan de zit-sta bureau. Het gemiddelde op dagbasis is dan de stand up ratio.  Voor de interventie stond amper 1,82% staand te werken, na deze interventie was dat 4,92%.

Ook uitleg geven

De zit-sta bureaus zonder enige uitleg standaard op stahoogte plaatsen, riep echter ook wel de nodige reacties op bij de bureelwerkers. Zo ontving de vertrouwenspersoon drie klachten tijdens de interventieweek. Complottheorieën zoals wraak van het poetspersoneel omwille van het niet opruimen van de bureau deden de ronde.

Een tweede interventie was daarom bekijken wat het effect was om een duidelijke uitleg te geven over het doel van zit-sta bureaus. Langdurig zitten is ongezond en regelmatig rechtstaan en/of bewegen is dus goed voor de gezondheid. Dat deed het gebruik verder toenemen. Op de foto’s van het landschapskantoor stonden dan gemiddeld 11,25% van de mensen staand te werken.

Coaching

Een derde interventie was het geven van een coachingsessie bovenop het standaard hoger zetten van de zit-sta bureaus en de uitleg. In deze sessie gingen medewerkers zichzelf doelen stellen rond hun gedrag wanneer, hoe en met wie ze de zit-sta bureau zouden gebruiken. Dit had in de daaropvolgende week ook zijn effect. De stand up ratio nam verder toe tot 18,80%. Dat betekent dat wanneer men het landschapskantoor op een gegeven moment binnenstapt, bijna 1 op 5 mensen staand werkt aan zijn zit-sta bureau.

Toch werkt deze coaching alleen in combinatie met de andere twee interventies. Enkel coaching had geen betekenisvol effect. Er speelt immers ook een sociale component mee. Collega’s zien rechtstaan, doet ook meer rechtstaan. Wanneer de tafels standaard laag blijven staan en men legt niet uit waarom het zitten doorbreken belangrijk is, dan zal men het individu weinig motiveren om te gaan rechtstaan.

Duurzaam effect ?

Na één week zonder het omhoog zetten van de zit-sta bureaus was het effect reeds gehalveerd. Verder kon er in deze studie niet gekeken worden. In een gelijkaardige studie uit Nederland duurde het twee maanden vooraleer het effect gehalveerd was. Het is echter normaal dat effect van nudging wat vervaagt met de tijd.

Nudging is een aanpassing aan de omgeving om onbewust een ander gedrag uit te lokken. Het voordeel van het standaard hoger zetten van een zit-sta bureau is dat ze weinig ingrijpend is en geen geld kost. Het is de ideale start om een multi-dimensionele interventie zoals Stand Up Australia te boosten.

Besluit

Het installeren van een “high desk policy” waarin iedereen zijn zit-sta bureau na gebruik standaard op de hoogste stand zet, zal het gebruik ervan stimuleren. Het normaliseren van staand werken aan de zit-sta bureau doet meer mensen staan. Mensen zien staand werken doet ook staand werken aan de zit-sta bureau. Daarbij dient men ook duidelijk uit te leggen waarom men dat doet. Het gaat over het afwisselen van zittend werken met korte periodes van staand werken aan de zit-sta bureau. Deze variatie tussen zitten, staan en bewegen is goed voor de gezondheid.